Książka października IBUK LIBRA

Drodzy Czytelnicy,

w październikowej odsłonie PREZENT OD IBUK LIBRA, znalazła się książka Nie tylko enigma. Ryba, która przemówiła autorstwa Marka Grajka

Książka autora bestsellerowej Enigmy. Bliżej prawdy.

Tym razem Marek Grajek przedstawia fascynującą grę kryptologiczną prowadzącą do złamania niemieckich szyfrów dalekopisowych o zbiorczym kryptonimie Fish. Dekryptaż "Ryby" umożliwił aliantom wgląd w niemieckie plany wojskowe na najwyższym szczeblu i przyczynił się do powodzenia operacji lądowania aliantów w Normandii. Osiągnięcia brytyjskich kryptologów znacząco przyczyniły się także do rozwoju techniki oraz powojennych technologii informatycznych. Urządzenie Colossus zaprojektowane wyłącznie w celu dekryptażu Fisha uważane jest za najwcześniejszy prototyp komputera elektronicznego.

Rozpoczyna się kryptologiczny wyścig, w którym obie strony prezentują profesjonalizm i determinację. Ostateczne zwycięstwo alianci zawdzięczają w równej mierze osiągnięciom swych kryptologów w sferze teorii i inwencji inżynierów, którzy w zmaganiach z niemieckimi maszynami szyfrującymi docierają na skraj ery komputerów.

(Ze Wstępu)

Nagroda ZŁOTEJ RÓŻY

28 września 2014 roku autor książki otrzymał nagrodę podczas debaty kończącej XVIII Festiwal Nauki w Warszawie "Wszechświat – prosty, czy złożony?". ZŁOTA RÓŻA to coroczna nagroda Festiwalu Nauki w Warszawie, Instytutu Książki i miesięcznika Nowe Książki. Przyznawana jest dla najlepiej napisanej po polsku książki popularnonaukowej, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżniającej się wybitną formą literacką.

Książka dostępna jest w darmowym dostępie w dniach od 1 do 31 października br.

Zachęcamy do lektury!

k.panasiewicz, [01-10-2018, aktualizacja: 01-10-2018, 08:27]